Sreten Asanović: Igra vatrom
Svjetlost, Sarajevo, 1966.
Pripovijetke Sretena Asanovića su prostorno i vremenski determinisane, na izvjestan način čak i konkretno vezane za određen ambijent, za određenu atmosferu (“Igra”, “Koji dan, koja noć”, “Mrtva šuma”, “Svadba” i druge). Ali, osim posljednje, istovremeno najduže priče u knjizi (“Daleka zvijezda”), nijedna nema fabulu, nijedna se ne bavi spoljašnjim zbivanjima, događajima (na osnovu čega li je to Vuk Krnjević, u Borbi od 18. septembra, mogao utvrditi anegdotski karakter ove proze!!!). Ovoj prozi nije namjera kompleksno prikazivanje događaja, već kompleksno prikazivanje stanja uslovljenih izvjesnim konkretnim okolnostima, iskušenjima u koja je život bacio čovjeka. Ona je, budući po prirodi svojoj izrazito modernog senzibiliteta, okrenuta unutrašnjoj, psihološkoj analizi tih stanja, analizi sila mraka koje čovjeka vuku u ništavilo, s jedne, i analizi čovjekove upornosti, borbe za samoodržavanje, za dostojanstvo, s druge strane. Takav prilaz životu i manifestacijama koje su pisca inspirisale, težnja da se umjesto slike stvari, dâ izraz stanja, oslobodio je njegovu prozu “subjektivnog odnosa”, delokalizovao je, dao joj širi, viši smisao. Dajući činjenice kao stanja, Asanović je svijet svojih misaono-literarnih interesovanja produbio objektivizirao. Rat je tu kao okvir patnje, kao mogućeg pronalaženja, otkrivanja drame, osvjetljivanja jednog dramatičnog psihološkog stanja čovjekovog, objektiviziranja jednog viđenja svijeta u kojemu je najčešće čovjek čovjeku – poraz.
Sreten Asanović je pisac koji ne “detaljiše”, koji umije da izdvoji bitno, koji ništa ne napiše slučajno. Njegova izražajna sredstva su strogo funkcionalna. On, kako je već zapaženo, ne koketira sa čitaocem već traži riječ koja će nas, svojom prirodnošću, spontanošću, uvjeriti u postojanje neobičnih situacija i sudbina, riječ koja će svojom ljepotom ublažiti gorki ukus života na njenim stranicama. Ova proza gotovo da nema metafore, ako se kao metafore ne uzmu priče kao cjeline, što one nesumnjivo jesu i što je, čini mi se, osobena karakteristika njihove stilsko-izražajne strukture.
Knjiga proze “Igra vatrom” potvrdila je jednog pripovjedača od nesumnjive vrijednosti i značaja. Za pisca ovih redova, koji je upravo prije deset godina, pišući o knjizi “Dugi trenuci”, na ovom istom mjestu bezrezervno povjerovao u Asanovićeve literarne mogućnosti – to je i posebno zadovoljstvo.
Pobjeda, Titograd, 1966, 2. oktobar, str. 9.